קיבוץ גדות הוקם בשנת 1949 במובלעת משמר הירדן שהייתה חלק מארץ ישראל אך נכבש על ידי הצבא הסורי במלחמת העצמאות. בעקבות הסכמי שביתת הנשק נסוג הצבא הסורי מהמובלעת, אך נקבע בהסכם שהמקום ייחשב שטח מפורז‏. לפי הפרשנות הסורית, שטח המובלעת היה שטח הפקר בו מותר להתגורר רק לאזרחים שהתגוררו במקום לפני המלחמה. לעומת זאת, לפי הפרשנות הישראלית זהו שטח ריבוני ישראלי שאסור להחזיק בו צבא. הבדלי פרשנות אלה ורצונה של ישראל לבטא את ריבונותה בשטח היו אחד הגורמים העיקריים להקמת קיבוץ גדות (כמו גם משמר הירדן הסמוך).

 

הקיבוץ הוקם בידי גרעין נח"ל מתנועת הנוער העובד ועולים פליטי שואה מאירופה. שמו המקורי היה "הגוברים" והשם שונה באופן רשמי ל-"גדות" רק בשנת 1954. הקיבוץ הוקם על אדמות המושבה ההרוסה משמר הירדן. בשנת 1953, בעקבות הפילוג בקיבוץ המאוחד, הצטרפה לגדות קבוצת יוצאי פלמ"ח, אשר התפלגו מקיבוץ יפתח ואז גם הועבר הקיבוץ מערבה יותר והוסתר מפני הסורים ע"י סוללות עפר הקימות עד היום. מאוחר יותר נסלל בין האזור המשקי ואזור המגורים כביש הביטחון, המוליך לקיבוץ גונן ולצידו ניטעו עצי איקליפטוס כדי להסתיר מהסורים את הרכבים שנוסעים על הכביש.

הקיבוץ אוכלס בעיקר ע"י בוגרי גרעיני נח"ל מתנועות הנוער - מ"הצופים" ובעיקר מ"המחנות העולים", וכן מבני קיבוצים ותיקים אשר באו לסיוע והשתקעו במקום. קיימת גם קבוצה של חברים ילידי צפון אירופה וארצות הברית.

 

בשנות ה- 50 וה- 60 סבל הקיבוץ מהתנכלויות קשות של הצבא הסורי ונפגע מספר פעמים בהפגזות כבדות.

ב-7 באפריל 1967, בתקרית בה הופלו שישה מטוסי מיג סוריים, ספג הקיבוץ הפגזה כבדה בה נפגעו כמעט כל בתי היישוב.

חודשיים לאחר מכן, בימים הראשונים של מלחמת ששת הימים, בטרם פעל צה"ל כנגד הצבא הסורי, הפגיזו הסורים קשות את יישובי עמק החולה. רוב המבנים בגדות נפגעו או נהרסו כליל. מצב הקיבוץ בזמן ההפגזות על הקיבוץ והשינוי שהביא איתו הניצחון במלחמה, מונצחים בשירם המפורסם של יובב כץ ודוד קריבושי - בתי את בוכה או צוחקת.


כאשר נתפס החומר הסורי (בעיקר במוצב ה'מורטפע' - מצפה גדות של היום) נוכחנו לדעת, שהסורים, היו בטוחים שגדות היא מאחז צבאי וביומני התצפית שלהם נרשמו כל התנועות בגדות במשך כל היום.
 


 


 

[חזרה לראש העמוד] [הדפס]
|מפת אתר|ניהול אתר| תנאי שימוש | מדיניות פרטיות |
 
אתר לקיבוץמופעל במערכת קהילהנט רשת חברתית תפעולית לארגונים, אגודות, קיבוצים וישובים
כל הזכויות שמורות לקהילה-נט פתרונות תוכנה בע"מ 2003-2021 (c)
מערכת הצבעות דיגיטליות הצבעה דיגיטלית אתר לקיבוץ קריאות שירות קריאות שירות מרכז מיר"ב