מסלולים מומלצים, (מסלולי יום ברכב)
 

ראש פינה

מומלץ להתחיל בסיור ברחוב החלמוניות, ליד בית הקברות, לרדת ברחוב הראשונים לבית הפקידות, משם למלון אלתר שוורץ ולבית הכנסת הסמוך לו, שהוא המבנה הציבורי הראשוני במושבה. לבקר בגן הברון ובמערת שלמה בן יוסף, מתחת לבית הפקידות הנטוש, (שלמה בן יוסף הוצא להורג ע"י הבריטים).

 

צפת והסביבה - המצודה, רובע האומנים, מחלבת מאירי, יער בירה ומצודת בירה

איך מגיעים?

ניתן להגיע לצפת מגדות בשלוש דרכים.

1. דרך הכביש הראשי מראש פינה לצפת.

2. דרך עמוקה, פונים ימינה בצומת מחניים, ומיד שמולה ברמזור, עוברים את איזור התעשייה של חצור, את אתר תאנים, (המזבלה המקומית), ואז ממשיכים למעלה עד לפניה שמולה שמובילה לעמוקה ומשם ממשיכים לצפת.

3. דרך חצור, עוברים את כל חצור, פונים ימינה כאשר נגמרת הדרך ועולים למעלה בכביש אספלט המוביל למלון הבית הגלילי. כביש האספלט נגמר בפניה לבית הגלילי, ממשיכים למעלה בדרך עפר, עד לסוף הדרך ושם פונים בהתאם לשילוט לכיוון צפת.

* מומלץ להגיע לצפת בדרך אחת ולחזור באחרת.

כדי להגיע למצודה, שממנה מומלץ להתחיל את הסיור, יש לפנות שמולה מיד אחרי תחנת האוטובוס. מהמצודה אפשר לגלוש אל סמטאות העיר העתיקה, רובע האומנים ובתי הכנסת העתיקים.

מוזיאונים מעניינים: מוזיאון התנ"ך, מוזיאון בית המאירי והמוזיאון לאומנות הדפוס.

במרכז יער ביריה נמצאת מצודת ביריה, אחד מישובי "חומה ומגדל". המצודה משוקמת ומשוחזרת.

ממצודת ביריה ניתן להמשיך ברגל לעין גוזי בה ניתן לראות חקלאות עתיקה בטרסות משוקמות ובהן בוסתן עצי פרי. מעין גוזי אפשר להמשיך לעין נבורה, מעיין הנובע מתוך מערה קטנה ושופע כל השנה.  

*** מומלץ לעצור לארוחה במסעדת קצה הנוף (צריך לבדוק מראש, לא תמיד פתוח), או בבת יער. כמו כן ניתן לבקר במלון מצפה הימים. במלון מסעדה, מחלבה וגלריית אומנים.

  

שמורת החולה, אחוזת דוברובין, אגמון החולה, (ההצפה)

איך מגיעים?

ניתן להגיע לשמורת החולה ואחוזת דוברובין בשתי דרכים

1. חזרה לצומת מחניים, (כביש 91), ומשם צפונה, (כביש 90), עד הפניה ימינה לשמורה ואחוזת דוברובין או הלאה צפונה עד הפניה לאגמון, (ההצפה).

2. פונים ביציאה מגדות שמולה ואז שוב שמולה בכביש הביטחון, (כביש 918), עוברים את רפטינג נהר הירדן, ואת גשר הפקק. בק"מ ה- 21, (שלט בצד ימין של הדרך), פונים שמולה לתוך השטח ומיד ימינה. לאחר כחצי ק"מ ממשיכים עם הדרך, (שמולה, מערבה), עד גשר המושבות. לאחר הגשר ממשיכים ישר עד שנכנסים לאזור התעשייה של יסוד המעלה וממשיכים לפי השילוט.

* הדרך אינה סלולה, אבל במצב טוב.

** אם רוצים להגיע בדרך זו לאגמון יש להמשיך מאחוזת דוברובין עד לצומת המחבר את הדרך עם כביש 90.

*** המסעדה באחוזת דוברובין נחמדה ומומלצת
 

תל חצור וחרבת מרות

בחרבת מרות נמצא בית כנסת יהודי עתיק. המקום נמצא בשטח אש של הצבא, שטח 100 וניתן להיכנס רק ביום שבת. ההגעה למקום מהחניה רק ברגל או ברכב שטח. צריך לקחת בחשבון הליכה של כשעה בעליה. שווה, בעיקר בחורף כאשר יותר קריר.

איך מגיעים?

ניתן להגיע לתל חצור וחרבת מרות בשתי דרכים

1. חזרה לצומת מחניים, (כביש 91), ומשם צפונה, (כביש 90), עד הפניה ימינה לאילת השחר.

2. חזרה לצומת מחניים. בצומת מחניים פונים ימינה ומיד שמולה ברמזור, עד לפניה ימינה, אחרי כ- 100 מ', לכוון אילת השחר. זהו הכביש הישן לאילת השחר.

את תל חצור ניתן לזהות בלי בעיות. באשר לחרבת מרות, צריך לעקוף את תל חצור ולהמשיך עם הדרך עד למחנה הצבאי, לעקוף את המחנה הצבאי עד מקום החניה.

 

מצודת נמרוד, אתר החרמון

מעניין באתר החרמון לא רק בחורף. בקיץ נערכים במקום סיורים שמתחילים בפסגת החרמון שעליה מגיעים ברכבל.

במקום פועלת מזחלת הרים אקסטרים, מזחלה שגולשת במהירות של עד 40 קמ"ש
 
דומוס גלילא, כפר נחום, הר האושר, בקעת הטבחה, ו"הסירה של ישו" בגינוסר, (המסלול הציוני)

איך מגיעים?

1. חזרה לצומת מחניים, (כביש 91), ומשם דרומה לכיוון טבריה על כביש 90, עד הפניה שמולה לורד הגליל. המקום נמצא כחצי ק"מ אחרי ורד הגליל בצד ימין.

2. דרך הירדן ההררי. מתאים לרכבי שטח בלבד. יציאה מהדרך באזור מושב אלמגור, משם פונים מערבה לורד הגליל.

3. דרך גשר אריק. ביציאה מגדות פונים שמולה לכוון רמת הגולן עד לבית המכס העליון, שם פונים ימינה בכביש 888 עד פארק הירדן וגשר אריק. משם שוב ימינה עד כפר נחום.

מדומוס גלילא ממשיכים בלכוון טבריה עד צומת כפר נחום ומשם תחילה לכפר נחום. 

כפר נחום, ישוב יהודי שבמרכזו בית כנסת מפואר ושרידי ביתו של פטרוס ומעליו כנסיה, (נבנתה מעל הבית). מזרחית לבית הכנסת, כנסייה יוונית אורתודוקסית, (בנין לבן בצורת צלב ועליו כיפות וורודות). הבניין מקושט בציורי קיר נוצריים מהמרהיבים בארץ. 

התחנה הבאה, עין שבע, הטבחא וכנסית הר האושר.

הכנסייה בהר האושר נבנתה בשנת 1937 ע"י האדריכל האיטלקי אנטוניו ברלוצי, לזכר דרשת ההר. מכנסיית הר האושר ניתן להגיע לבקעת הטבחא גם ברגל, (מרחק של כק"מ אחד). הכנסייה הראשונה  היא כנסית הלחם והדגים. הכנסייה בנויה על שרידי כנסיה ביזנטית. כנסייה נוספת במקום היא כנסית הבכורה ועליה ניתן להגיע רגלית לאורך הטיילת שלצד הכביש. ליד כנסית הבכורה נמצא מעיין נסתר שופע מים היוצר מפל הנשפך לכינרת.

תחנה נוספת בדרך, "הסירה של ישו" בגינוסר. כתוצאה מירידת מפלס הכנרת נגלתה ב- 1986 סירת דייגים בת כ- 2,000 שנה.
הסירה מוצגת במוזיאון "אדם בגליל – בית יגאל אלון". 

 

מצוק הארבל, הגן הלאומי ושמורת הטבע ארבל

בשנה שעברה נפתחה במקום המצודה החצובה במצוק. המערות במקום שימשו את המורדים ברומאים. יוסף בן מתתיהו מספר שבגלל מיקומן של המערות התקשו חייליו של הורדוס להגיע אל המורדים. הוחלט לשלשל מראש המצוק תאי עץ שבהם חיילים הישר אל פתחי המערות. החיילים פשוט השליכו את המורדים אל התהום באמצעות מוטות ארוכים.

הגעה למקום דרך צומת כפר חיטים לכביש 7717. לפרטים, 04-673,2904

 

חצר כנרת, ירדנית, תמרים פלוס

חצר כנרת נמצאת ממש בכניסה למושבה כינרת. הוקמה ב- 1908 ביוזמתו של ד"ר ארתור רופין כדי להכשיר פועלים חקלאיים להתיישבות קבע. את השם "חצר כנרת" תרם למקום ש"י עגנון. בסמוך לחצר ייסדה קבוצת חברים את המושבה כנרת. עם השנים
הפכה חצר כנרת למעיין מעבדה חברתית-משקית בה התגבשו ניצנים ראשונים של רעיונות וניסויים חברתיים – הקבוצה, הקבוצה הגדולה והמושב.
בשנת 1911 הקימה האגרונומית חנה מייזל את "חוות העלמות" – חוות הכשרה חקלאית שריכזה תלמידות ללימוד גן ירק, לול, ועוד.
בין התלמידות הראשונות הייתה גם המשוררת רחל.

רחל נקברה בבית הקברות של כנרת וכך גם המשוררת נעמי שמר.

המקום פתוח למבקרים בימים א' עד ה', בין השעות 9:00 ל- 17:00 ובים שישי עד 14:00. הביקור בשבתות הוא בתאום מראש,         04-670,9119.

 

 המג'רסה, הגן הלאומי כורסי

איך מגיעים?

1. המג'רסה, ביציאה מגדות פונים שמולה לכוון רמת הגולן וממשיכים עד בית המכס העליון שם פונים ימינה בכביש 888 עד  פארק הירדן. בפארק הירדן פונים שמאלה לכביש 92 ומיד ימינה לכביש 93 לכוון עין גב עד צומת מעלה גמלא אחרי מושב רמות. מול הפניה ימינה המובילה למעלה גמלא, רואים משמאל דרך המובילה אל הכנרת, (מערבה). פונים בה, ואחרי כ- 200 מ' נסיעה על כביש סלול מבחינים בדרך עפר חוצה. פונים בה ימינה ואחר כך שמאלה ונוסעים עד לחניון מסודר המצוי בתוך חורשת זיתים.

בחניון משאירים את הרכב ומוצאים את הכניסה בעקבות השילוט. מהר מאוד מוצאים עצמנו בתוך בריכה עמוקה. לאורך כל הדרך הולכים בתוך מים. ההליכה של כשעה וחצי.

2. הגן הלאומי כורסי

במקום שרידי כפר דייגים יהודי מתקופת המשנה והתלמוד. בחלק המזרחי של הבקעה נמצא המנזר והכנסייה של כורסי, המנזר והכנסייה מהתקופה הביזנטית. בכנסיה התגלו רצפות פסיפס ובהן תיאורים של בעלי חיים.

בכורסי התרחש "נס החזירים".
 

מעין הסלוקיה, מפל עיט, כפר האומנים באניעם, קשתות רחבעם, קסם הגולן ומבשלת הבירה בקצרין

איך מגיעים?

1. סלוקיה - ביציאה מגדות פונים שמולה לכוון רמת הגולן. עוברים את קצרין עד לצומת שבה פונים שמולה כ- 1 ק"מ עד לשלט המפנה ימינה לכוון הסלוקיה.

2. כפר האומנים במושב אניעם - אחרי הביקור במעיין הסלוקיה ממשיכים באותו כביש עד לצומת המפלים. בצומת המפלים פונים ימינה עד לפניה למושב אניעם.

3. קשתות רחבעם – לפני הכניסה למושב נטור, (במקום מתבצעות עבודות שחזור כך שלא בטוח שניתן להכנס לבית הכנסת) 

4. קסם הגולן ומבשלת הבירה באזור התעשייה של קצרין

 
עין אקליפטוס, עין עלמיין, בריכת המשושים, פארק הירדן, "רוב רוי", (הפלגה בקאנו) או אבוקיק

איך מגיעים?

1. עין אקליפטוס, ביציאה מגדות פונים שמולה לכוון רמת הגולן וממשיכים עד בית המכס העליון שם פונים ימינה, (כביש 888), עד קצת לפני מחנה ירדן ושם שמאלה.

2. עין עלמין, הכניסה לבריכה היא ימינה אחרי המחנה בדרך עפר.

3. בריכת המשושים, ממשיכים בכביש 888 עד צפונית לחד נס ושם, בדרך עפר, פונים שמולה.

4. פארק הירדן, ותל בית ציידה, (הכניסה בתשלום).

תל בית ציידה שוכן בראש גבעה בזלתית נמוכה, משתרע על כ-80 דונם. התל העניק לבקעה שמסביבו את שמה - בקעת בית ציידה (בערבית: בטייחה). השם בית ציידה מרמז על מקום עשיר בדגה. בימי בית שני הייתה הכנרת גדולה יותר והגיעה עד ליישוב ממש, שתושביו התפרנסו בעיקר על דיג. 

בית ציידה נזכרה במקורות בימי בית שני. כאן נולדו לפחות שלושה משליחי ישו: פטרוס, שייסד את האפיפיורות ברומא; אנדריאס ופיליפוס. ישו עצמו ביקר בבית ציידה בעשור השני של המאה הראשונה ועל פי הברית החדשה חולל במקום שני נסים: נס הלחם והדגים, והשבת מאור עיניים לאדם עיוור.

פיליפוס (בנו של הורדוס) שהפך שליט הגליל בנה בבית ציידה (30 לספירה) עיר מפוארת. הוא קרא לה יוליאס, על שם
יוליה, רעייתו של הקיסר אוגוסטוס. ארבע שנים מאוחר יותר מת פיליפוס ונקבר בבית ציידה.
5. רוב רוי, (כשמה של הסירה ששמשה את הסקוטי ג'ון מקגריגור שחקר את ארץ ישראל במאה ה-19. את תיאור מסלולו פרסם
בספר שנקרא "רוב רוי על הירדן". הקאנו המקורי הובא לישראל ומוצג כיום במוזיאון ארץ ישראל שברמת גן).

6. אבוקייק, שייט בקייקים וסירות במורד הירדן.

 

 

כביש 98, קו המוצבים, תל א-סאקי עד חמת גדר, ואולי גם שמורת גמלא

כביש האורך העיקרי של הגולן הנפרש לאורך הגבול עם סוריה ולמרגלות קו התלים הישראלי. הכביש מתחיל בצומת צמח, עובר דרך עמק הירמוך ומסתיים בחרמון, תחילתו במינוס 212 מטר מתחת לפני הים וסיומו בגובה 1,600 מטר.

לפני כשנתיים נחנכה פתיחתו המחודשת של קטע הכביש בין צומת מגשימים לצומת הבשן שהיה סגור בשלושים השנה האחרונות לתנועת כלי רכב אזרחיים.

ההמלצה היא להיכנס לכביש באמצעו ולרדת דרומה עד לחמת גדר. חזרה לגדות מצומת יהודיה וצומת פארק הירדן.

זה לא בדיוק מסתדר אבל שווה לסטות מכביש 98 כדי לבקר בשמורת גמלא. בצומת מגשימים פונים לכביש 808 וממנו מערבה בצומת דליות, אל כביש 869.

 

רכס בני רסן, (הטורבינות), הר בנטל והר אביטל, קונטרה, מג'דל שמס, קלעת נמרוד, נחל סער

עליה לרמה מגשר בנות יעקב או דרך כביש 918 ומשם לצומת ווסט.

חזרה לגדות דרך כביש 918
 

אנדרטת חללי אסון המסוקים, האתר ההיסטורי עומרית

 

כביש הצפון ממצודת כ"ח עד מטולה, כפר גלעדי, חצר תל חי, מוזיאון הצילום

עליה לכביש הצפון דרך צומת כ"ח, (כביש 90).

ניתן להגיע לכפר גלעדי בנסיעה גם על שביל ישראל

בכפר גלעדי, "שביל הלולים", (פרויקט נפלא של כפר גלעדי שננטש לאחר שפיקוד העורף חייב את העסקים במקום לבנות ממ"דים). עדין שווה ביקור. יש במקום תצפית נפלאה. ניתן לבקר בסליק של כפר גלעדי. לפני מלחמת העצמאות הוקמו במקום יותר מ - 20 סליקים (מהם שרדו שלושה). חברי כפר גלעדי המשיכו לאגור נשק בסליקים גם אחרי הקמת המדינה ושמרו על מקומם בסוד, תחת הסיסמא "לא מדברים על זה" ורק ב- 1996 נחשפו הסליקים. הסיור יוצא מלובי המלון וכרוך בתשלום, (מותנה ב - 15 משתתפים). ניתן גם לבקר בחנות הספרים המשומשים של תורה שריבר. לא לשכוח את בית הקברות של כפר גלעדי" ("האריה השואג"), והאנדרטה לנופלים במקום בעת מלחמת לבנון השנייה. * יש במקום בית קפה קטן, אבל ארוחה רצינית ניתן למצוא בצומת הכ"ח שבה יש סניף של ארומה, פיצה וגם מסעדת מזון מזרחי - תנורין (מומלצת).

 

מצודת ישע, שביל החידות מוזאון "הרעות" וקרן נפתלי

עליה לכביש הצפון דרך צומת כ"ח, (כביש 90).

בדרך: "שביל החידות", * מוזאון חדש, "הרעות", תצפית מנרה, כפר גלעדי, חצר תל חי ומטולה.

* מסלול באורך 300 מ' ביער נבי יושע עם חידות למטיילים צעירים, מנציח את זכרו של הטייס רס"ן רן כוכבא שנהרג בהתרסקות מסוקו ביער במלחמת לבנון השנייה. לאורך השביל שלטים בסלע, שעליהם מנוסחות שבע שאלות הקשורות להיסטוריה ולגיאוגרפיה של האזור. פתרון השאלות נמצא בסלע סמוך עם התקדמות השביל. כל אחת מהשאלות מתחילה באחת האותיות המרכיבות את שמו של הטייס שנפל. החידות חוברו ע"י אימו. השביל מגיע עד המצפה, שהוא נקודת הנפילה המדויקת של המסוק, בו הוקם גלעד לזכרו של רן.

קרן נפתלי, שני ק"מ דרומית מזרחית למושב רמות נפתלי, מזרחית לכביש 886 . גובה הקרן הוא 510 מ' מעל פני הים ומספק תצפית נפלאה לעמק החולה ובקעת יחמור. בפסגה נמצאים שרידים של מקדש הלניסטי.

מה עוד בסביבה? טיולי טרקטורונים בטרקטורוני דישון וברמות נפתלי, יקב בוטיק ברמות נפתלי ומסעדה ארגנטינאית, רנצ'ו, במושב דישון.

 

הירדן ההררי - מגדות לכרכום

טיול ג'יפ \ אוטו ליסינג

מה יש לראות:    

נוף משגע

הירדן ההררי במיטבו

התחנה ההידרו-אלקטרית של כפר הנשיא

מאיפה מתחילים? יוצאים מגדות, יורדים מהכביש ליד גשר בנות יעקוב (בעיקול הכביש צפונה לכיוון מצד עטרת). כ- 200 מטרים לפני הגשר פונים לשביל בסימון אדום.

ממשיכים לאורך הקטע היפה ביותר של הירדן ההררי.... אפשר לסיים בכפר הנשיא או בכרכום ....


חפש לפי שם פרטי/משפחה     


מוצגות 50 תוצאות לכל היותר. לחיפוש ממוקד יותר השתמש במנוע החיפוש למעלה.

[חזרה לראש העמוד] [הדפס]
|מפת אתר|ניהול אתר| תנאי שימוש | מדיניות פרטיות |
 
אתר לקיבוץמופעל במערכת קהילהנט רשת חברתית תפעולית לארגונים, אגודות, קיבוצים וישובים
כל הזכויות שמורות לקהילה-נט פתרונות תוכנה בע"מ 2003-2021 (c)
מערכת הצבעות דיגיטליות הצבעה דיגיטלית אתר לקיבוץ קריאות שירות קריאות שירות מרכז מיר"ב